Co wpływa na koszty wykończenia domu?

Wieloletnia inwestycja we własny dom to ogromne wydatki dla przyszłej rodziny. Sprawne balansowanie budżetem jest kluczowe, zwłaszcza jeśli chodzi o końcowy etap wykończenia domu. Umiejętność biegłego szacowania kosztów budowy jest niezwykle ważna. Z reguły najłatwiej jest obliczyć koszty na wstępnym etapie. Problemy pojawiają się dopiero, gdy roboty znajdują się w zaawansowanym stadium, a zapotrzebowanie na materiały stale rośnie. Jak sprawnie oszacować koszty budowy domu na każdym etapie?

Stan surowy otwarty

Koszty budowy domu będą zależeć przede wszystkim od wyboru materiałów i zastosowanej technologii. Wybudowanie domu w stanie surowym otwartym nie wiąże się z dużymi kosztami. Największe różnice nie pojawiają się w zastosowanym materiale, a w wyborze rozwiązania. Bryła domu składająca się ze ściany wielowarstwowej będzie kosztować znacznie więcej niż ściana jednowarstwowa. Konstrukcja nośna całego domu musi być solidnie wykonana. Naniesienie ewentualnych poprawek jest nie tylko drogie, lecz w większości przypadków niemożliwe do wykonania.

Na tym etapie budowania domu można łatwo „dać się ponieść” i niepotrzebnie zwiększyć wydatki. Nie warto inwestować w pogrubienie ścian czy zwiększenie ilości stali zbrojeniowej ponad to, co zapisane jest w projekcie domu. Założenia architekta co do konstrukcji i tak charakteryzują się sporym zapasem wytrzymałości. Powielanie wydatków w tej sytuacji mija się z celem inwestycji.

Stropy oraz dach

Jednym z najdroższych elementów konstrukcji są stropy. Koszty postawienia domu w stanie surowym otwartym zależeć będą zatem od ilości kondygnacji.

Niemałych nakładów finansowych będzie wymagać także budowa dachu. Koszty uzależnione będą od ilości połaci, kształtu dachu oraz ewentualnych elementów architektonicznych, takich jak wole oczko czy lukarny. Należy wziąć pod uwagę, że tego typu elementy ozdobne podnoszą koszty zarówno materiału pokryciowego, jak i ocieplenia.

Co wpływa na koszty wykończenia domu?

Stan surowy zamknięty

Na tym etapie budowy domu, koszty zależne będą od wybranych materiałów. Decydując się na okna 4-szybowe, trzeba będzie liczyć się z większym wydatkiem, niż w przypadku wyboru tradycyjnych profili okiennych. Wybierając okna i drzwi warto zasugerować się takimi parametrami, jak energooszczędność czy zabezpieczenia antywłamaniowe. Oczywiste jest, że podwyższony standard stolarki będzie oznaczał większe koszty (opcja zakupu energooszczędnych okien oraz drzwi może wiązać się nawet z dwukrotnie wyższą ceną).

Na etapie wykończenia domu w stanie surowym zamkniętym, do kosztów należy zaliczyć elewację zewnętrzną oraz ocieplenie ścian. W koszty wchodzą także instalacje: grzewcza, elektryczna oraz wodno-kanalizacyjna – różnice zależą od standardów domu i mogą wynosić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Koszty wykończenia domu

Ostateczne koszty wykończenia domu są trudne do wyliczenia, ponieważ zależą od wielu czynników. Chcąc oszacować koszty wykończeniowe, należy wziąć pod uwagę metraż oraz indywidualne preferencje. Aktualne ceny rynkowe są bardzo rozbieżne a oszacowanie średnich kosztów wręcz niemożliwe.